GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MENA ZİRVESİ

II. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Kalkınma Zirvesi Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımlarıyla açılış töreni yapıldı. Zirve kapsamında Körfez ülkelerinden Giresun ve Ordu'ya gelen Arap işadamı ve yatırımcılara seslenen Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin turizm potansiyelini ve hedeflerini anlattı, turizmin, Türkiye için stratejik sektörlerden birisi olduğunu söyledi. MENA Zirvesi açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğlulları, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun katılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türk Hava Yolları(THY) işbirliğinde, 03-05 Mayıs 2018 tarihleri arasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin turizm potansiyelini Türkiye ve Karadeniz pazarına çekmek ve kültürel işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla organize edilen II. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri(MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi gezileri  düzenlendi. Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen gezide Kuzey Afrika ve Ortadoğunun 16 ülkesinden turizm alanında faaliyet gösteren acente, tur operatörleri, basın ve sosyal medya temsilcilerinden oluşan 85 kişilik bir ekiple Kuzalan Şelalesi, Giresun Kalesi, Kümbet Yaylası ve Koç Kayası tabiat parkını gezdi.
Bulancak Kaymakamı Vali Yardımcısı Hamdi ÜNCÜ'nün de eşlik ettiği programda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ve personellerinin yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Personelleri de yer aldı.

03-05 Mayıs MENA programı kapsamında Kuzey Doğu Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden gelen sosyal medya ekibi İlimizde Giresun Adası'na ve Çanakçı Kuşköy’ye bir düzenledi.  Halk Eğitim Merkezince organize edilen "folklor gösterisi" ve Kuşdili  kullanımıyla ilgili bir program  katılımcılar tarafından çok beğenildi. Sosyal medya ekibi ve diğer katılımcılar tarafından Android uygulama olan kuşdili sözlüğünü telefonlarına indirdiler ve türkçe arapça bir çok kelimeyi ıslıkla çalabilmeye çalıştılar.


  • IMG_6220.JPG
  • 2018-301-08.jpeg
  • IMG_5855.JPG
  • IMG_6113.JPG
  • IMG_5932.JPG
  • IMG_6135.JPG
  • IMG_6147.JPG