GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

YAYLALAR ...

Kültürün, tarihin yanı sıra;  doğal güzellikleriyle de Karadeniz’i temsil eden bir şehir Giresun.

En yüksek tepesi olan Balaban (Gavur) Dağları’ndan sahiline kadar pek çok doğal zenginlikleri bünyesinde barındıran şehir, her bir yanı cennetten bir köşe yaylalarında her mevsim farklı bitkiler ve renklerle bambaşka bir manzara keyfi yaşamak mümkün. Yaz mevsiminde her köşe başı dağlardan dökülen buz gibi sular, çiçeklerin envai çeşitlerine ev sahipliği yapan dümdüz obalar, dağların doruklarını mesken tutmuş gölleri, Kış mevsiminde; Bembeyaz dağ zirvelerinin yeşille kucaklaşması,  kar çiçekleri ve orman güllerinin karlar altında renk cümbüşü bu güzellikleri görmek için sebep.

Alternatif turizm çeşitleri ve her çeşit kitleye hitap eden , dört mevsimin bir arada yaşandığı, doğa sporlarına uygun parkurları, manzara seyir alanlarını  bünyesinde bulundurur.  Yayla turizminde Kümbet Yaylası ,Bektaş Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Paşakonağı Yaylaları, Karagöl Dağları ve Yaylaları, Sis Dağı Yaylası, başlıca yaylalardır. Turizm Merkezi ilan edilen yaylalar haricinde 550 tane oba bulunur. Bu yaylalarımızda konaklama imkanı bulunabildiği gibi çeşitli alanlarda kamp alanı, doğa ve kültür turizmine yönelik güzergahlarda bulunmaktadır.

Aynı zamanda yaylaların ulaşımı hem karayolu hem havayolu açısından oldukça kolaydır. 0 rakımdan 1800 rakıma en kısa sürede ulaşılan nadir yaylalar Giresun’da bulunmaktadır. Havalimanından yaklaşık 1,5 satte bu güzelliklere,  sorunsuz asfalt yollarla kolaylıkla ulaşılmaktadır.