GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Çocuk Oyuncakları Yeniden Canlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın GENÇDES Programı kapsamında, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Görele Belediyesi ve Karadeniz Ekolojik Derneği işbirliğinde ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Yeniden Canlanıyor!’ projesi başladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal GÜRGENCİ, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener ve Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Başkanı Hakan Adanır düzenledikleri ortak basın toplantısında projeyi kamuoyuna tanıttı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal GÜRGENCİ, “Yarınlarımız çocuklarımıza kendi yaşadıklarımızdan azıcık da olsa bir kubbe anılar bırakabilirsek kendimizi mutlu sayacağız” dedi.

Görele Belediye Başkanı Tolga ERENER, geçmişe dokunarak, geçmişten gelen birikimi geleceğe aktaracak olan projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Gerçekten de artık günümüz çağında çocukların asosyal olması, arkadaşlarının olamaması, büyüdüğü zaman nasıl bir karakter yapısına bürünecek olacaklarını bilmiyoruz. Ama bizim çocukluğumuz da, hatta bizim atalarımızın çocukluğunda yaşanan şeyleri o paylaşmayı, o duyguları tekrar aktarabilirsek ne mutlu bize” dedi.

Projenin Görele, Altın Ordu ve Trabzon’da belirlenecek okullarda uygulanarak belgesel hale getirileceğini söyleyen Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Başkanı Hakan Adanır, yapılacak olan anketle hangi geleneksel oyuncakların yapılacağının tespit edileceğini ve kurulacak olan atölyede bu oyuncakların üretileceğini kaydetti.