GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

43. Turizm Haftası/ III. Ömer Erden MENTEŞOĞLU Giresun Kent Kültürü Sergisi

“III. Ömer Erden MENTEŞOĞLU Giresun Kent Kültürü Sergisi” 19.042019 tarihinde saat 14:00’da Can Akengin Sergi Salonu’nda açıldı.

Giresun Valiliği İl Kültür ve turizm Müdürlüğü’nün 15-22 nisan Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında,  Hüseyin Gazi MENTEŞOĞLU  tarafından hazırlanan ve 21.04.2016 tarihinde aramızdan ayrılan emekli Öğretmen, Araştırmacı Yazar Ömer Erden MENTEŞOĞLU anısına düzenlenen Giresun Kent Kültürü Sergisi’nin bu yıl üçüncüsü gerçekleşmektedir.

Ömer Erden MENTEŞOĞLU Giresun Kent Kültürü Sergisi” artık geleneksel halegelmiştir. Sergide her yıl Giresun’a özgü eski fotoğraflar, Osmanlıca gazete ve belgeler ile çeşitli objeler sergilenerek, misafirlerin beğenisine sunulmaktadır.

Toplamda 100 adet nadir fotoğraf ve belge çerçevelenmiştir. İlk olarak 2017 yılında Hüseyin Gazi MENTEŞOĞLU tarafından düzenlenen Giresun Kent Kültürü sergisinde yine bu yıl ilk kez Giresun Posta Tarihi’ne ışık tutacak Osmanlı dönemi zarf, pul ve posta damgalarına yer verilmiştir. Ayrıca Osmanlıca belge ve gazetelerin Türkçe çevirileri yapılarak açıklamalar belgelerin altlarına yerleştirilmiştir.

Her yıl farklı fotoğraf, belge ve gazeteler kullanılmaktadır. Bu yıl 1890’lı yıllara dayanan Giresun kartpostalları ve 1910’lu yıllardan itibaren Giresun’da yayımlanan Osmanlıca gazete ve dergiler kullanılmıştır. Ayrıca; siyah- beyaz fotoğraf sanatına özgü, fotoğraf makinaları ve malzemeleri konulu bir köşe hazırlanmıştır. Osmanlı duvar saatleri, radyolar, matbuat malzemeleri ve eski ev gereçleri sergilenen objeler arasındadır.

Araştırmacı yazar Hüseyin Gazi MENTEŞOĞLU’dan kalanlar ve Hüseyin Gazi MENTEŞOĞLU tarafından da 18 yıldır sahaf, mezat ve müzayedelerden toplanmakta olan Giresun fotoğraf ve belgeleri dosyalardan çıkarılmış ve Giresunluların beğenisine sunulmuştur.

  • DSC_7376.JPG
  • DSC_7380.JPG
  • DSC_7391.JPG
  • DSC_7396.JPG
  • DSC_7404.JPG
  • DSC_7424.JPG
  • DSC_7428.JPG