GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

15-22 Nisan Turizm Haftası

           Giresun’umuz turizm açısından kaynak oluşturacak, zengin doğal, kültürel ve tarihi değerlere sahiptir. Şehrimiz, denizin kıyı turizmi açısından avantajlarını kullanırken, uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş gölleri ve yaylaları, tarihi yapıları ve kültürü ile doğa turizmi başta olmak üzere birçok turizm çeşidinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.      

            Bilindiği üzere, ülkemizde en hızlı gelişen hizmet sektörleri arasında yer alan turizm konusunda, toplumda farkındalığı artırmak, sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda doğal, tarihi ve kültürel varlıklara yönelik konuları turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası kutlanmaktadır.

            Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden birisi turizm sektörüdür. Dünyada bugüne kadar benzeri görülmemiş gelişmelere neden olan Covid-19 nedeniyle küresel karantina önlemlerinin yavaş yavaş esnetildiği günümüzde; turizm sektörü, insanların normale dönüş süreçleri içerisinde hayati bir role sahiptir. İlimizde Turizm İşletme Belgeli 33 tesis olmak üzere toplamda 79 konaklama tesisi bulunmakta olup, bu tesislerimizin toplamda  3646 yatak kapasitesi bulunmaktadır. 2020 yılında yaşanan Covid-19 salgınına rağmen; Hijyen ve sağlık alanında yapılan denetlemeler neticesinde gereklilikleri karşılayan konaklama tesislerimiz, “Güvenli Turizm Sertifikası” alarak, gelen misafirlerimize, alınan tedbirler ve belirlenen standartlarda hizmet sunmuşlardır. 2020 yılında 152 bin 884 kişi ilimizdeki tesislerimizde kalmış, günübirlik olarak da başta Mavi Göl olmak üzere kalemizi, adamızı ve müzemizi 70.000 den fazla kişi ziyaret etmiştir.

            Halen devam etmekte olan salgın dolayısıyla alınan tedbirlerle birlikte bu süreçte; Turizm Koordinasyon Kurulu tarafından planlanan çalışmalar devam ettirilmektedir. 2021 yılının geçen yıla göre daha güzel, daha iyi ve daha verimli olmasını bekliyoruz.

           Giresun olarak; hem vatandaşlarımızın hem de misafirlerimizin gönül rahatlığı içinde tatillerini yapmaları için duyduğumuz sorumluluk bilinciyle hareket etmekteyiz.

           Denizi ile, yaylaları ile, mutfak kültürü ile, ormanları ile, buzul gölleri ile, kültür varlıkları ile, bin bir çeşit bitki topluluğunun arasında saklı kalan doğa harikası Mavi Göl’ü, kıyıdan 1 mil açıkta bulunan Adası, muhteşem manzarası ile Kalesi ve kalenin güneydoğusunda yer alan tarihi evlerin yer aldığı Zeytinlik Semti ile Fındığın başkenti, kirazın anavatanı Giresun misafirlerini bekliyor…

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur